Zinātniska diskusija Rīgas domē

Piektdienas, 1. decembra vakarpusē Rīgas domes plenārsēžu zālē notika zinātniska diskusija "Rīgas 1917. gada revolūcija". Diskusijas pamatā — inženierzinātņu doktora Manfrēda Šnepa - Šneppes grāmatas "Latviešu strēlnieki. Pasaules revolūcija kā cīņa par taisnīgumu" prezentācija. Vēsturiskās publicistikas žanrā uzrakstītā grāmata tika izdota pirms divām nedēļām un jau ir pārdošanā. 

Diskusijā piedalījās vairāk nekā divi desmiti dalībnieku, kuru vidū īpaši atzīmējami atvaļinātie Latvijas armijas virsnieki, strēlnieku biedrības biedri, kā arī divi Latvijas parlamenta deputāti.

Pēc grāmatas autora prezentācijas diskusijas dalībnieki klātesošos iepazīstināja ar savu redzējumu par latviešu strēlnieku dalību Pirmā pasaules kara kaujās; par ievērojamas daļas strēlnieku pāriešanu pie lieliniekiem; par strēlnieku piedalīšanos Pilsoņu karā Padomju Krievijas teritorijā, kā arī tālākajā Latvijas armijas veidošanā. 

Debašu dalībnieks profesionālais vēsturnieks Ēriks Žagars aicināja turpināt sarunu par diskusijas sākumā izvirzīto tēmu. Pēc viņa domām, pirmkārt, Manfrēda Šnepa — Šneppes grāmatā latviešu strēlniekiem veltīts ne vairāk divdesmit lappušu. Tajā pašā laikā grāmatas lielākajā daļā tiek aprakstīti pavisam citi notikumi un personāži. Bet, otrkārt, — latviešu strēlnieku izšķirošo pāriešanu pie lieliniekiem 1917. gada vasarā saukt par "revolūciju" ir vairāk nekā nekorekti.

Starp citu, — diskusijas dalībnieki strīdēties ar cienījamo vēsturnieku nesāka. Visi vienojās par viedokli, ka latviešu strēlnieku vēsturi un viņu lomu Krievijas impērijas sagraušanā un Latvijas Republikas tapšanā vēsturnieki ir izpētījuši visai nepietiekami. Šajā ziņā Manfrēda Šnepa - Šneppes grāmatas loma sabiedriskās diskusijas ierosināšanā (ko darīt paši Latvijas vēsturnieki acīmredzami neiedrošinās) grūti pārvērtēt, un to ir nepieciešams turpināt.

Šādam viedoklim bija grūti nepiekrist. Tikai viena lieta raisa piesardzību — visai mazais diskusijas dalībnieku skaits, — pārsvarā — cienījama vecuma cilvēki.

©2022 Mūsu atmiņas MEMORIĀLS. Dizains un saita atbalsts: Xprint media

Meklēt