Lai arī Salaspils nometnes traģēdija ir acīmredzama jebkuram cilvēkam ar veselu saprātu, tās izveidošanas, pastāvēšanas un aiziešanas aizmirstībā vēsture pēc vairāk nekā pusgadsimta vēl joprojām ir neizpētīta un sabiedrībā jebkurā ar to saistītā jautājumā raisās asas diskusijas.

Tāda informatīvā vakuuma cēlonis ir dokumentālu apliecinājumu par hitleriešu un viņu vietējo atbalstītāju, kuri, uzbrūkot Sarkanās Armijas daļām, nodedzināja nometni kopā ar tās arhīvu, noziegumiem trūkums. Nepietiekamā informācija ir priekšnosacījums nekrietniem cilvēkiem savus pieņēmumus izmantot savās šābrīža interesēs. Tomēr kļūdaini skaitļi un atzinumi tiek izteikti ne tikai ļaunprātīgi: tik ilgā laikā pēc nometnes nozušanas radās daudz mītu, leģendu, pārspīlējumu un vienkārši — pieņēmumu. Vēl joprojām nav noskaidrots caur šo briesmīgo ieslodzījuma vietu izgājušo cilvēku kopējais skaits.

Sabiedrībā raisās strīdi par nometnē bojāgājušo bērnu un pieaugušo skaitu, tiek apstrīdēti necilvēcīgie uzturēšanas apstākļi, notiek mēģinājumi šo vietu parādīt nevis kā ņirgāšanās par cilvēka personību vietu, bet gan kā vietu, kurā nolaidīgos iedzīvotājus vācu okupācijas vara "laboja un audzināja ar darbu".

Lai izlīdzinātu tādas pretrunas, šajā mājaslapā pakāpeniski tiks savākta visa iespējamā informācija par nometni Salaspilī: gan zinātniskas publikācijas, gan bijušo ieslodzīto atmiņas, gan dokumenti, gan fotomateriāli. Ļoti ceram, ka šis projekts palīdzēs viest skaidrību vismaz nedaudzos izvirzītajos jautājumos, bet galvenais, — saglabāt piemiņu par šo traģisko un briesmīgo vietu.

©2021 Mūsu atmiņas MEMORIĀLS. Dizains un saita atbalsts: Xprint media

Meklēt